Sırbistan Üniversitesi Denklik

denklik sirbistan universitesi

Ülkenin en önemli üniversiteleri arasında yer alan Sırbistan üniversitesi denklik bakımından ülkemizde de Yüksek Öğrenim Kurumu tarafından tanınmaktadır. Denklik konusu tüm yurtdışında okuyan ve hangi ülkede olursa olsun tüm öğrencilerimizi ilgilendiren en önemli konuların başında gelir. Çünkü sizler yurtdışında eğitim alıyorsunuz ve mezun olduktan sonra diplomanızın aynı şekilde ülkemizde de geçerli olmasını istiyorsunuz. Ancak buna müsaade edecek olan ve sizlere almış olduğunuz diplomanın ülkemizde geçerli olup olmadığını söyleyen bir kurum vardır. Sizler bu kuruma resmi olarak dilekçe ile başvurarak denklik konusunda gitmiş olduğunuz fakülte veya bölümün denkliği var mıdır diye mutlaka sormanız gerekiyor. Çünkü eğer yok ise veya kaldırılmış ise almış olduğunuz diploma ülkemizde geçerli olmayacak ve sizler ülkemizde halen bir lise mezunu olarak görüleceksiniz. İşte bu nedenle denklik konusu son derece önemli olup tüm değerli öğrenci arkadaşlarımız tarafından araştırılmalıdır.

Sırbistan üniversitesi denklik bakımından diğer ülkere göre daha avanjlıdır. Belgrad Üniversitesi Dünya sıralamasında ilk 500 üniversite arasındadır. Denklik verilmesi için Yüksek Öğrenim Kurumu her yıl belirli dönemlerde hangi üniversitelere denklik belgesi verildiğini hangi şartlarda verildiğini YÖK’ün web sitesinde duyurmaktadır. Sizler de bunları takip ederek hangi bölüm için denklik olup olmadığını rahat ve kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Her zaman için yurtdışından eğitim alacak olan veya alan öğrencilerimizin üzerinde hassasiyetle durmaları gereken bir konudur.

Sırbistan üniversitesi denklik tanınırlık belgesi almanız çok önemlidir. Sırbistan ülkesi tüm öğrenciler için ciddi anlamda çok avantajlı olan bir ülkedir. üniversite eğitimi alacak hem de tanınırlık belgesi sayesinde almış oldukları diploma ülkemizde de tanıyaman bir üniversite gibi sorun yaşamazsınız. Son olarak denklik belgesi verilmesi sırasına bazı üniversiteler için seviye tespit sınavı yapılmakta ve bu sınavın sonucuna göre sizler gerekli olan denklik belgesini alabilmektesiniz. Bölümleriniz için veya seçmeyi düşündüğünüz bölüm için denklik belgesi olup olmadığını bir dilekçe ile kolay bir şekilde her zaman Yüksek Öğrenim Kurumu’ndan öğrenebilirsiniz.

 

 
 

Paylaş